Aký ja aktuálny vývoj trhu s nehnuteľnosťami, čo bolo a čo nás čaká?
Realitný trh na Slovensku stále klesá, no prognózy nás informujú o tom, že realitný trh cenové dno v prvom polroku roku 2023 nedosiahne. Zvýšenie úrokov na hypotékach majú za následok znížený dopyt po nehnuteľnostiach, ktorý má počas celého roka klesajúci charakter.
Rok 2022 bol mimoriadne turbulentný a tieto turbulencie sa preniesli aj do roku 2023. Aktuálne môžeme pozorovať 3 kľúčové faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj trhu s nehnuteľnosťami. Prvý je rast úrokových sadzieb, čoho následkom sa vo všeobecnosti spomalil nákup nehnuteľnosti. Keďže ponuka začala prevyšovať dopyt, to spôsobilo zastavenie rastu cien nehnuteľností, dokonca vo väčšine prípadov bol zaznamenaný aj pokles predajnej ceny. Tretí faktor bol nárast cien nájmov. Vzhľadom na aktuálny vývoj trhu s nehnuteľnosťami a menšej dostupnosti hypoték, boli a sú klienti nútený zvažovať možnosť nájomného bývania. Tento faktor vo výraznej miere ovplyvnila aj utečenecká kríza, kde veľa ľudí začalo prenajímať a stále prenajíma svoje nehnuteľnosti ukrajinským občanom. Tento fakt do istej miery ovplyvnil dostupnosť voľných bytov na prenájom.
Investovanie do nehnuteľností v roku 2023 už nebude prinášať výnos na úrovni sedem a viac percent, ale skôr okolo štyroch percent. Dôvody na pokles výnosov sú viaceré. Hlavným dôvodom sú zvyšujúce sa úrokové sadzby v bankách. Financovanie stavieb je tak pre developerov náročnejšie aj vzhľadom na to, že stavebné náklady išli v poslednom období tiež prudko hore. Politika Európskej centrálnej banky smeruje k tomu, že na hypotékach možno čoskoro uvidíme úrokové sadzby cca. 5%. Vývoj trhu s nehnuteľnosťami a celkovo realitný trh postupne stagnuje od jari minulého roka, kedy banky začali postupne, ale v rýchlom tempe zvyšovať úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch.
Ďalšie faktory, ktoré ovplyvnili stagnáciu trhu s nehnuteľnosťami sú zvýšené náklady na bývanie, zdražovanie a stúpajúca inflácia.
Ako ovplyvňuje práve inflácia vývoj trhu s nehnuteľnosťami? Prudký nárast stavebných nákladov a vysoká inflácia sú príčinou, že realitné trhy v strednej a východnej Európe sa budú naďalej spomaľovať. Indexácia nájomného podľa inflácie, bude znamenať prudké zvýšenie aj súčasného nájomného.
Vyššie náklady na stavbu budú mať podľa mnohých štúdií za následok to, že bude ich pribúdať čoraz menej. Očakáva sa taktiež ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb, čím sa snaží Európska centrálna banka získať kontrolu nad cenovou hladinou, čo prinúti investorov a developerov k väčšej opatrnosti.
Tento vývoj trhu s nehnuteľnosťami môžeme po dlhšom čase nazvať ako trhom kupujúceho a nie realitným trhom. Momentálna situácia je taká, že cena vyhráva nad lokalitou, kvôli čomu veľa kupujúcich ide s cenou na doraz. Financovanie nehnuteľnosti je pre mnohých obyvateľov Slovenska čoraz viac zložitejšie a to má za následok menšie množstvo záujemcov o kúpu. Kupujúci aktuálne uprednostňujú byty v pôvodnom stave, keďže tie sú často krát oveľa lacnejšie. Robia tak aj za cenu nižšieho štandardu bývania.
Zaujímavým faktom však je, že sa úplne zastavil trh s rekreačnými nehnuteľnosťami. Rekreačné zariadenia ako chaty a pozemky si hľadajú svojich nových majiteľov oveľa ťažšie, ako to bolo pred rokom či dvoma. Aktuálne sa bonitnejšia klientela skôr rozhliada po investícií do nehnuteľností v zahraničí. V trende je Chorvátsko a Španielsko, ale aj napríklad taký Dubaj je z hľadiska investícií veľmi zaujímavý pre mnohých klientov.